Kaş’ta havaalanı tepkisi!

Kaş’ın Pınarbaşı Mahallesi’nde yapılmasını planlanan ’Batı Antalya Havalimanı’na tepkiler çığ gibi büyüyor. Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulukas_foto090616, Kaş Sivil Toplu Kuruluşları Birliği ve Kaş Turizm Tanıtma Derneği; ortak bir açıklamada bulunarak Kaş’a yapılmasını planlanan ’Batı Antalya Havalimanı’na karşı çıktı.

Kaş’ın doğal güzelliğinin ve sit alanlarının yok olacağını ileri süren kuruluşlar düzenledikleri basın toplantısı ile tepkilerini dile getirdiler.

Ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısı ile Kaş’ın Pınarbaşı Köyü’ne yapılması planlanan ‘Batı Antalya Havaalanı projesine tepki gösteren kuruluşlar misafirlere ‘Batı Antalya Havalimanı’ Projesi’nin olumsuz etkileri hakkında önemli bilgiler verdi.

Kaş Sivil Toplum Kuruluşları Birliği adına Kadriye Hacımusaoğlu, Kaş’ın bir havaalanına ihtiyacı olup olmadığına dair detaylı bir sunumda bulunarak, 1978 yılından bu yana Kaş’ın tarihi ve kültürel mirasını korumaya çalıştıklarını anlattı.

DEMRE’DEKİ OTELLER İSTİYOR

Kadriye Hacımusaoğlu, Kaş’ın tüm güzelliklerini yok etmeye dönük bir çok rant projesinin uygulamaya geçirilmek istendiğini ve bu akımın büyük oteller ile başladığını öne sürdü.  Hacımusaoğlu, “Kaş’ı ayakta tutan, bunlar. Biz doğamız ve kültürümüz sayesinde varız” dedi. İlk incelemelerin, 25 Şubat 2016’da Pınarbaşı Köyü’nde başladığını bildiren Hacımusaoğlu, 6300 dönümlük bir orman parseli üzerine yapılması planlanan Batı Antalya Havaalanı Projesi’nin Demre’de büyük oteller tarafından talep edildiğini ve bahane olarak da turistlerin ulaşım kolaylığını ileri sürdüklerini belirtti.

KAŞ HALKI HAVAALANI İSTEMİYOR

Coğrafi konum ve altyapı olarak Kaş’ın havaalanı projesine uygun olmadığını ifade eden Hacımusaoğlu, “Bölgemiz örtülü seracılık ve tarım açısından Türkiye’nin önemli bir kaynağı. Bu bakımdan bölge halkına büyük zarar verecek. Yapılacak olan havaalanı arkeolojik ve kültürel değerlerimizi olumsuz etkileyecek. Bölgede tescil edilmiş 4 arkeolojik sit alanı mevcut. Ekolojik dengede de ciddi zararlar meydana gelebilir ve ciddi boyutlarda doğa tahribatı olabilir” diyerek, yetkilileri uyardı. Kaş halkı olarak bölgede havaalanı istemediklerini vurgulayarak, bu mücadelenin peşini bırakmayacaklarını belirtti.

Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu Başkanı Abit Küçükarslan ise, “Bilime inanan bir kurul olarak kamu yararı önceliğimizdir. Kaş ve çevresinin doğasına ve tarihine zarar verecek, sadece rant yaratan her türlü projeye karşı olduğumuzu duyuruyor ve bu insani mücadeleye herkesi davet ediyoruz” dedi.

You may also like...